تبلیغات
علی علیه السلام و زیارت جامعه کبیره - بخش اول ، مقدمه زیارت جامعه کبیره ، اقامه نماز میّت بر مؤمنین و منافقین توسط رسول خدا ( ص )
علی علیه السلام و زیارت جامعه کبیره

درباره وبلاگ

اساتید بزرگوار و گرامی . سلام علیکم . این وبلاگ صرفاً به شرح زیارت جامعه کبیره اختصاص دارد . و پست ها به ترتیب با هم مرتبط می باشد لذا هر خواننده ای که قصد مطالعه مطالب این وبلاگ را دارد برای نتیجه گیری ملزم به مطالعه مطالب قبلی نیز می باشد . یکی دیگر از ویژگی های این وبلاگ عنوان بندی و تقسیم بندی مطالب آن می باشد که هر خواننده ای می تواند بر اساس عناوین تحقیقات مورد علاقه خود را تهیه نماید . خدا رحمت کند زنده یاد دکتر عبدالعلی گویا را و طول عمر با عزت بدهد اساتیدم را که شاید راضی به ذکر نام خود نباشند . اللهم یا فاطر بحق فاطمه عجل لولیک الفرج

مدیر وبلاگ : مجید جعفری

آخرین پست ها

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بخش اول ، مقدمه زیارت جامعه کبیره ، اقامه نماز میّت بر مؤمنین و منافقین توسط رسول خدا ( ص )

از ابن عمیر _ به دو واسطه _ از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام روایت شده است :

وَ " كانَ رَسولُ اللهِ صلى الله علیه و آله إذا صَلَّى عَلَى المَیِّتِ كَبَّرَ فَتَشَهَّدَ ثُمَّ كَبَّرَ فَصَلَّى عَلَى النَّبیِّ صلی الله علیه و آله وَ دَعَا، ثُمَّ كَبَّرَ وَ استَغفَرَ لِلمُؤمِنینَ وَ المُؤمِناتِ، ثُمَّ كَبَّرَ فَدَعَا لِلمَیِّتِ، ثُمَّ یُكَبِّرُ وَ یَنصَرِفُ، فَلَمَّا نَهَاهُ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ عَنِ الصَّلاةِ عَلَى المنافِقینَ كَبَّرَ فَتَشَهَّدَ، ثُمَّ كَبَّرَ فَصَلَّى عَلَى النَّبِیِّ صلی الله علیه و آله، ثُمَّ كَبَّرَ وَ دَعَا لِلمُؤمِنینَ وَ المؤمِنَاتِ ثُمَّ كَبَّرَ الرَّابِعَةَ وَ انصَرَفَ وَ لَم یَدعُ لِلمَیِّتِ " ( بحارالانوار ، ج 78 ، ص 339 )

« امام جعفر صادق ( ع ) فرمود : وقتی که رسول خدا ( ص ) بر میتی [ از مؤمنین ] نماز می گزاردند [ بدین صورت عمل می فرمودند ] :

ابتدا تکبیر می گفتند و شهادتین می خواندند . دیگر بار تکبیر می گفتند و صلوات بر محمد و آل محمد می فرستادند و دعا بر ایشان می کردند . بار سوم تکبیر می گفتند و برای مؤمنین و مؤمنات طلب مغفرت می نمودند . بار چهارم نیز تکبیر می گفتند و بر میت دعا می کردند . و سرانجام برای پنجمین بار تکبیر می گفتند و از نماز خارج می شدند . اما هنگامی که خداوند عز و جل آن حضرت را از نماز گزاردن بر منافقین نهی فرمود ، رسول خدا ( ص ) [ نماز را بر منافقین این گونه می خواندند که ] ابتدا تکبیر می گفتند و شهادتین می خواندند ، سپس تکبیر می گفتند و برای مؤمنین و مؤمنات دعا می کردند و بار چهارم نیز تکبیر می گفتند و از نماز خارج می شدند و برای میّت دعا نمی فرمودند. »

بنابراین ، حقّ سبحانه و تعالی ، رسول خدا ( ص ) را از اینکه بر منافقین دعا نمایند نهی فرموده بودند ؛ لذا روش نماز خواندن رسول خدا ( ص ) بر جنازه منافقین این گونه بود که ابتدا تکبیر می گفتند و تشهد می خواندند و برای بار دوم تکبیر می گفتند و صلوات بر محمد و آل او می فرستادند و برای بار سوم تکبیر می گفتند و دعا برای مؤمنین می کردند ، و برای بار چهارم تکبیر می گفتند و از نماز خارج می شدند ؛ بدون اینکه برای میّت دعا کنند . با این روشِ رسول خدا ( ص ) بود که در زمان ایشان ، منافقین از مؤمنین شناخته می شدند .

هر چند ذکر این قسمت ، شاید ضروری به نظر نمی رسید ، اما چون از لحاظ مطالب آینده این بخش لازم بود ، به همین مختصر کفایت کردیم .