تبلیغات
علی علیه السلام و زیارت جامعه کبیره - شرح زیارت جامعه کبیره _ مقدمه
علی علیه السلام و زیارت جامعه کبیره

درباره وبلاگ

اساتید بزرگوار و گرامی . سلام علیکم . این وبلاگ صرفاً به شرح زیارت جامعه کبیره اختصاص دارد . و پست ها به ترتیب با هم مرتبط می باشد لذا هر خواننده ای که قصد مطالعه مطالب این وبلاگ را دارد برای نتیجه گیری ملزم به مطالعه مطالب قبلی نیز می باشد . یکی دیگر از ویژگی های این وبلاگ عنوان بندی و تقسیم بندی مطالب آن می باشد که هر خواننده ای می تواند بر اساس عناوین تحقیقات مورد علاقه خود را تهیه نماید . خدا رحمت کند زنده یاد دکتر عبدالعلی گویا را و طول عمر با عزت بدهد اساتیدم را که شاید راضی به ذکر نام خود نباشند . اللهم یا فاطر بحق فاطمه عجل لولیک الفرج

مدیر وبلاگ : مجید جعفری

آخرین پست ها

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شرح زیارت جامعه کبیره _ مقدمه

تقسیم بندی زیارت جامعه کبیره

زنده یاد دکتر عبدالعلی گویا ، در کتاب خود و در راستای هر چه بهتر تفهیم نمودن و دسترسی آسان و سریع به عبارات زیارت جامعه ، آنرا به پنج بخش و هر بخش را به نوبه خود به عناوینی چند تقسیم بندی نموده و اظهار داشته : هیچ استبعادی ندارد که به گونه های دیگری نیز بتوان آن را تقسیم نمود :

بخش اول

مقدمه زیارت جامعه کبیره ( تکبیر _ صلوة )

این قسمت متضمن مطالب مهمی است که در پیشرفت هدف و مقصد ما کمال لزوم را دارد و مشتمل بر مطالب زیر است :

-          ذکر تکبیر قبل از زیارت جامعه

-          ذکر تکبیر در امت های سلف

-          نماز میت و روش رسول خدا ( ص ) در اقامه نماز بر مؤمنین و منافقین

-          نماز میت و اینکه چرا بر میت پنج تکبیر گفته می شود ؟

-          کثرت ذکر تکبیر

بخش دوم

حقیقتِ صلوة _ سلام

این بخش پس از ذکر مقدماتی درباره ی حقیقت صلوة به پنج قسمت تقسیم شده که هر قسمت با یک سلام شروع می شود .

بخش سوم

شهادات

با اظهار شهادت به وحدانیت خدا از طرف زائر آغاز شده و سپس به شهادت های دیگری می رسد که به صورت زیر در زیارت جامعه آمده است .

-          شهادت اول ، توحید ؛ که با عبارت : « اشهد أن لا اله الا اللهُ وحدهُ لا شریک لهُ » شروع شده است .

-          شهادت دوم ، نبوت ؛ که با عبارت : « و أشهد أن محمداً عبده المُنتَجَبُ » آغاز گردیده است .

-          شهادت سوم ، امامت ؛ در طی شهادت سوم ، ضمن اینکه آدمی به وجود ائمه معصومین علیهم السلام و شخصیت آنها شهادت می دهد ، اصول اعتقادی شیعه را نیز در آن منعکس می بیند . و خلاصه کلام _ در این شهادت _ با معرفت و شناسائی امام معصوم و ولایت ائمه هدی علیهم السلام ، دین با تمام خصوصیاتش شناسائی می شود .

-          شهادت چهارم ، تولّی و تبرّی ؛ این عنوان را شاید بتوان تحت عنوان « شهادت درباره نحوه سعادت و شقاوت » در تقسیم بندیِ زیارت جامعه گنجانید که با عبارت : « سَعَدَ مَن والاکُم وَ هَلَکَ مَن عاداکُم » شروع شده است و ضمن اظهار تولی و تبری ، از خصوصیات و آثار تبعی متابعت و مخالفت ائمه هدی علیهم السلام سخن به میان آمده است .

-          شهادت پنجم ، شهادت نهائی ، به صورت شهادت نهائی ما ، در زیارت جامعه عنوان گردیده و در طی هجده قسمت حقایق زیادی بیان شده است .

بخش چهارم

اظهار فَدَویَّت

این بخش را تحت عناوین پنج « عرضِ ارادتِ » جداگانه آورده ایم که هر کدام با عباراتی نظیر : بِابی أنتم و امی و اهلی و مالی وَ ... شروع می شود .

بخش پنجم

دعا و مناجات

زیارت جامعه در حدّ خود شامل جمیع معتقدات اساسی دین می باشد ؛ تا آنجا که می توانیم این زیارت را تجدید مقاله شیعه توسط امام دهم ( ع ) تلقی نمائیم . این مقاله شیعه که بطور مبسوط در طول زیارت جامعه بیان شده ، بار دیگر در این بخش ، یک جا و همه جانبه و به صورت فشرده و اجمال و با اشاراتی از قرآن مجید آمده است . در واقع اگر اظهار کنیم در این بخش _ که به صورت دعا و مناجات خوانده شده _ یک بار دیگر اصول مسلّمه اعتقادات شیعه بیان گردیده ، سخن صحیح و درستی را عنوان نموده ایم .

قابل توجه خوانندگان گرامی :

بمنظور بررسی سندی و محتوائی زیارت جامعه کبیره توسط آیت الله شیخ محمد السَنَد به آدرس http://www.xn--mgbaj0ib.com مراجعه فرمائید .