تبلیغات
علی علیه السلام و زیارت جامعه کبیره - شرح زیارت جامعه کبیره _ پیشگفتار ( ادامه سخنی با خوانندگان محترم وبلاگ )
علی علیه السلام و زیارت جامعه کبیره

درباره وبلاگ

اساتید بزرگوار و گرامی . سلام علیکم . این وبلاگ صرفاً به شرح زیارت جامعه کبیره اختصاص دارد . و پست ها به ترتیب با هم مرتبط می باشد لذا هر خواننده ای که قصد مطالعه مطالب این وبلاگ را دارد برای نتیجه گیری ملزم به مطالعه مطالب قبلی نیز می باشد . یکی دیگر از ویژگی های این وبلاگ عنوان بندی و تقسیم بندی مطالب آن می باشد که هر خواننده ای می تواند بر اساس عناوین تحقیقات مورد علاقه خود را تهیه نماید . خدا رحمت کند زنده یاد دکتر عبدالعلی گویا را و طول عمر با عزت بدهد اساتیدم را که شاید راضی به ذکر نام خود نباشند . اللهم یا فاطر بحق فاطمه عجل لولیک الفرج

مدیر وبلاگ : مجید جعفری

آخرین پست ها

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شرح زیارت جامعه کبیره _ پیشگفتار ( ادامه سخنی با خوانندگان محترم وبلاگ )

پس اگر درباره ائمه هدی علیهم السلام بگوئیم :

« عِندَکُم ما نَزَلَت بِهِ رُسُلُهُ وَ هَبَطَت بِهِ مَلائِکَتُهُ . آنچه به پیامبران الهی نازل شده و آنچه را که ملائکه فرود آورده اند ، نزد شما [ آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم ] است . ( زیارت جامعه کبیره ) » تنها قلوب عقب افتاده و سینه های تنگ است که اعجاب می کند و « درِ » باورهای درست را به روی خود می بندد .

نیز از امیرالمؤمنین علیه السلام روایت شده که آن حضرت فرمودند :

« خُلِقَتِ الاَرضُ لِسَبعَةٍ بِهِم تُرزَقُونَ وَ بِهِم تُنصَرُونَ وَ بِهِم تُمطَرُونَ مِنهُم : سَلمانُ الفارِسِیُّ ، وَ المِقدادُ ، وَ اَبوُذَرٍّ ، وَ عَمّارٌ ، وَ حُذَیفَةُ ، وَ کانَ امیرُالمُؤمنینَ عَلِیُّ بنُ ابی طالِبٍ ( ع ) یَقولُ : وَ أنَا اِمامُهُم وَ هُمُ الَّذینَ صَلُّوا عَلی فاطمةَ ( س ) . » ( اختصاص شیخ مفید ، ص 5 )  

زمین برای هفت نفر آفریده شده است که [ خداوند ] به سبب آنها ، به شما روزی می دهد و یاریتان می کند و باران بر شما می بارد .

از جمله این افراد ، سلمان فارسی ، مقداد ، ابوذر ، عمار و حذیفه است و من [ امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب ( ع ) ] امام آن ها هستم . آنان کسانی بودند که بر جنازه حضرت زهرا سلام الله علیها نماز گزاردند .

پس اگر عباراتی نظیر :

« بِکُم یُنَزِّلُ الغَیثَ ، وَ بِکُم یُمسِکُ السَّماءَ أن تَقَعَ عَلَی الارضِ إلا بِاِذنِهِ . خداوند به برکت شما باران می فرستد و آسمان را نگه می دارد از اینکه بر زمین فرو ریزد [ و چنین نمی شود ] مگر به اذن او . ( زیارت جامعه کبیره ) »

را فقط در انحصار ائمه معصومین علیهم السلام بدانیم و این بزرگواران را در آن محدود کنیم ، در حق آنان بی انصافی کرده ایم هر چند در حدّ نهائیِ تمام خیرها و صفات خدائی ؛ محمد و آل محمد ( ص ) در رأس قرار دارند ، همان گونه که در زیارت جامعه هم آمده است :

« إن ذُکِرَ الخَیرُ کُنتُم اَوَّلَهُ ، وَ اَصلَهُ وَ فَرعَهُ وَ مَعدِنَهُ وَ مَأواهُ وَ مُنتَهاهُ » .

بنا بر این اگر سلمان فارسی را با عبارت « أنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ » زیارت می کنیم ، و ائمه معصومین علیهم السلام (( بابُ اللهِ الأعظَم )) هستند و اگر سلمان فارسی « بَقِیَّةُ اللهِ مِنَ البَرَرةِ الماضینَ » ( مفاتیح الجنان ، زیارت حضرت سلمان ) است ، امام زمان و دیگر ائمه هدی علیهم السلام ، « بقیة الله الأعظم » هستند .

لذا شارح محترم در شرح عبارات زیارت جامعه ، این نکته مهم را از نظر دور نداشته و در گاه و بیگاه آورده است که :

« غالب این عبارات برای سلمان های فارسی و شیعیان موفق نیز قابل تسرّی می باشد . »

با این وصف ، شأن و مقام انبیا و اولیا و رجال حق ، هر اندازه هم که فوق ادراک بشر باشد ؛ باید این (( حقیقت )) را همواره در نظر داشته باشیم که :

« عِلمُ الأنبیاءِ فی عِلمِهِم وَ سِرُّ الأوصیاءِ فی سِرِّهِم وَ عِزُّ الأولیاءِ فی عِزِّهِم کَالقَطرَةِ فِی البَحرِ وَ الذَّرَّةِ فِی القَفرِ . ( خطبه طارق بن شهاب ، بحارالانوار ) . علم انبیا نسبت به علم آنها ( آل محمد علیهم السلام ) و سر اوصیا نسبت به سر آن ها و عزت اولیا در جنب عزت آنها ، همچون قطره ای است در دریا و همچون ذره ای است در بیابان » .