تبلیغات
علی علیه السلام و زیارت جامعه کبیره - شرح زیارت جامعه کبیره _ پیشگفتار ( سخنی با خوانندگان محترم وبلاگ )
علی علیه السلام و زیارت جامعه کبیره

درباره وبلاگ

اساتید بزرگوار و گرامی . سلام علیکم . این وبلاگ صرفاً به شرح زیارت جامعه کبیره اختصاص دارد . و پست ها به ترتیب با هم مرتبط می باشد لذا هر خواننده ای که قصد مطالعه مطالب این وبلاگ را دارد برای نتیجه گیری ملزم به مطالعه مطالب قبلی نیز می باشد . یکی دیگر از ویژگی های این وبلاگ عنوان بندی و تقسیم بندی مطالب آن می باشد که هر خواننده ای می تواند بر اساس عناوین تحقیقات مورد علاقه خود را تهیه نماید . خدا رحمت کند زنده یاد دکتر عبدالعلی گویا را و طول عمر با عزت بدهد اساتیدم را که شاید راضی به ذکر نام خود نباشند . اللهم یا فاطر بحق فاطمه عجل لولیک الفرج

مدیر وبلاگ : مجید جعفری

آخرین پست ها

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شرح زیارت جامعه کبیره _ پیشگفتار ( سخنی با خوانندگان محترم وبلاگ )

باید بگوئیم :

ادعیه و زیاراتی که از طرف انوار قدس الهی به یادگار مانده است ، سرشار و مملوّ از معارف و اسراری است که سالک الی الله برای رسیدن به مقصود خود می تواند آن را همچون مشعلی فروزان فرا راه خویش قرار دهد و به سلامت از فتنه های زمان بگذرد .

در این میان زیارت جامعه کبیره که از امام هادی علیه السلام به یادگار مانده ، از جامعیت بیشتری برخوردار است ؛ چرا که خود حضرتش چنین راهنمائی می فرمایند که همه ائمه معصومین علیهم السلام را – چه از دور و چه از نزدیک – می توان با این عبارات زیارت کرد .

اما در عین حال ، این بدین معنا نیست که همین زیارت جامعه معرّفِ تامّ و تمامِ مقام شامخ اهل بیت علیهم السلام و گویای همه اوصاف خدائی این بزرگواران است ؛ زیرا حقایق بیان شده در آن ، می بایست به گونه ای باشد که درخور فهم و درک و پذیرش عموم شیعیان آن زمان تا کنون و تا قیام قائم آل محمد علیهم السلام هم قرار گیرد ؛ همین حقایقی که حتی امروزه نیز برای بسیاری از کسانی که ادعای امام شناسی و آشنائی با معارف اهل بیت علیهم السلام را دارند ، بعید می نماید و در پذیرش آن توقف دارند .

به بیان دیگر ، می خواهیم به آن دسته از خوانندگانی که در پذیرش معارف ، مناقب ، معجزات و مقامات الهی اهل بیت علیهم السلام دچار توقف هائی در ذهن و قلب خود هستند ، بگوئیم که از عبارات زیارت جامعه زیاد اعجاب نکنند ؛ زیرا وقتی درباره سلمان فارسی فرموده اند :

« أبغَضَ اللهُ مَن أبغَضَ سَلمانَ ، وَ أحَبَّ مَن أحَبَّهُ . ( اختصاص شیخ مفید ، ص 222 )

هر کس با سلمان دشمنی کند ، خدا با او دشمن است و هر کس او را دوست داشته باشد خداوند نیز او را دوست خواهد داشت . »

پس اگر خطاب به ائمه معصومین علیهم السلام عرضه بداریم :

« مَن أحَبَّکُم فَقَد أحَبَّ اللهَ ، وَ مَن أبغَضَکُم فَقَد أبغَضَ اللهَ . هر کس شما [ آل محمد علیهم السلام ] را دوست بدارد ، براستی دوستدار خداست و هر کس شما را دشمن بدارد ، با خدا دشمن است . ( زیارت جامعه کبیره ) »

جای شگفتی نیست .

و زمانی که امام صادق علیه السلام در مورد گروهی از شیعیانِ ائمه هدی علیهم السلام چنین فرموده اند :

« إنَّ الکَرُّوبیینَ قَومٌ مِن شیعَتَنا مِنَ الخَلقِ الاَوَّلِ جَعَلَهُمُ اللهُ خَلفَ العَرشِ لَو قُسِّمَ نُورُ واحِدٍ مِنهُم عَلی اَهلِ الاَرضِ لَکَفّاهُم ثُمَّ قالَ : إنَّ موسی لَمّا سَئَلَ رَبَّهُ ما سَئَلَ اَمَرَ واحِداً مِنَ الکروبیینَ فَتَجَلّی لِلجَبَلِ فَجَعَلَهُ دَکّاً . ( بصائرالدرجات صفحه 69 ، حدیث 2 ) »

همانا کروبیین ، گروهی از " شیعیان ِ " ما از خلق اول هستند که خداوند خداوند آنها را در پشت عرش قرار داده است و اگر نور یکی از آنها بر اهل زمین تقسیم شود ، همه را کفایت می کند .

و سپس فرمودند : وقتی که حضرت موسی علیه السلام از پروردگارش خواست آنچه را که خواست ، خداوند به یکی از این کروبیین امر فرمود تا بر کوه تجلی نماید و در اثر تجلی او ، کوه از هم فرو پاشید . »....

توضیح : خواسته حضرت موسی : * رَبِّ اَرِنِی اَنظُر اِلَیکَ ... * خدایا خودت را به من بنما ( اعراف - 143 (